Jakie orzechy są najzdrowsze

Orzechy należą do tych produktów, które, choć wysokokaloryczne, są polecane – z umiarem – nawet osobom, będącym na diecie odchudzającej. Dlaczego? Ze względu na obecność dużej ilości tłuszczów, zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega- 6. Tłuszcze te obniżają poziom złego cholesterolu w organizmie, regulują przemianę materii i ograniczają odkładanie się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom orzechów, aby dowiedzieć się, które z nich są najzdrowsze.
Orzechy włoskie są jednymi z tych najbardziej wartościowych, poprzez dużą zawartość kwasów omega-3. Poleca się zjadanie trzech- czterech sztuk dziennie. Czy zwróciliście kiedyś uwagę na ich kształt, przypominający mózg? Tak się składa, że ten gatunek doskonale wspomaga pracę właśnie naszego mózgu, poprawia koncentrację i pamięć. Jest również bogaty w witaminy z grupy B.
Z kolei bogactwo witaminy E znajdziemy w orzechach laskowych. Jest to witamina zawierająca przeciwutleniacze i wspomagająca walkę z wolnymi rodnikami w organizmie. W orzechach laskowych znajdziemy też duże ilości błonnika, przyspieszającego przemianę materii i dającego poczucie sytości.
Najwięcej białka ze wszystkich orzechów znajduje się natomiast w orzechach ziemnych. O korzystnym wpływie na nasze zdrowie decyduje w nich duża zawartość witaminy E i witaminy B3, która wspomaga perystaltykę jelit. Orzeszki ziemne charakteryzuje również duża zawartość kwasu foliowego.
Do najzdrowszego gatunku należą także nerkowce. Uważane przez wielu za najsmaczniejsze ze wszystkich orzechów, mają wysoką zawartość żelaza, fosforu, cynku i miedzi. Stanowią też bogactwo magnezu, przez co wywierają dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy. Natomiast dietetycy doradzają rozwagę, jeśli chodzi o spożywanie orzechów makadamia, które są najtłustsze ze wszystkich. Podobnie orzechy kokosowe, które zamiast zdrowych tłuszczów zawierają duże ilości tłuszczów nasyconych. Z tego względu nie powinny spożywać ich osoby z wysokim poziomem cholesterolu.