Skuteczna eliminacja chwastów

W każdych uprawach może występować problem z chwastami. Wówczas rośliny uprawne konkurują z nimi o wodę czy światło, może bowiem się zdarzyć że chwasty będą się szybko rozwijały i będą przerastały rośliny na wczesnym etapie.

Dlatego też należy przedsięwziąć środki zapobiegawcze, można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich może być pielenie, czyli ręczne lub też mechaniczne usuwanie chwastów z pól uprawnych. Innym pomysłem będą opryski środkami ochrony roślin, dzięki nim można niszczyć chwasty na różnych etapach rozwoju. Oczywiście należy dobrać odpowiednie herbicydy w zależności od upraw.

Musimy określić jaki rodzaj upraw ma być chroniony. Obecnie produkowane herbicydy działają selektywnie przez co nie wyrządzają szkód roślinom natomiast mogą niszczyć, lub też spowalniać rozrost roślin niepożądanych. Można stosować opryski przed kiełkowaniem, wówczas środki ochrony roślin będą hamowały wzrost i kiełkowanie. Daje to czas roślinom uprawnym na odpowiedni wzrost ponad chwasty.

Wówczas mogą szybciej wzrastać mają odpowiednią ilość światła. Oczywiście część chwastów zacznie się rozrastać dlatego też opryski trzeba będzie powtarzać, jednak w tym przypadku będziemy używali innych rodzajów herbicydów.

W przypadku chwastów można stosować herbicydy które będą działały na roślinę poprzez korzenie, ale mogą także docierać do niej przez liście i łodygi. Oczywiście po oprysku preparat musi zostać wchłonięty przez roślinę. Dlatego też musi przez pewien czas się na niej znajdować. Hodowcy powinni najpierw sprawdzić wilgotność gleby przed podjęciem decyzji o zastosowaniu środków ochrony roślin. Jeżeli gleba jest zbyt wysuszona i twarda herbicydy mogą nie docierać do korzeni, dlatego w tym przypadku opryski będą nieskuteczne. Dlatego też gleba musi posiadać odpowiednią wilgotność, oprysków nie powinno stosować się w czasie deszczu, ponieważ nie mogą zbyt szybko spływać z rośliny, jeżeli mają prawidłowo oddziaływać na liście i inne części rośliny. Dlatego też środek chwastobójczy do rzepaku, ale także w innych uprawach należy niszczyć w sposób opisany w instrukcji dołożonej do oprysków.