Jak wrócić do formy po porodzie

Nie oszukujmy się – ciąża, a potem poród dokonują rewolucji w organizmie kobiety, w jej ciele i psychice. Nie sposób powrócić do stanu „sprzed” w ciągu kilku tygodni, a podejmowanie tego typu prób może poskutkować frustracją i stanami depresyjnymi. Niestety żyjemy pod silną presją społeczną, oczekującą od nas idealnego wyglądu tydzień po urodzeniu dziecka. Nacisk wywierany na młode matki skutecznie podsycają media, publikujące zdjęcia celebrytek, z dumą pokazujących kaloryfer na brzuchu w kilka tygodni po porodzie. Nie dajmy się zwariować – natura ma swoje prawa, a spokojne podejście do procesu stopniowego odzyskiwania formy zagwarantuje nam trwały sukces w tej kwestii.
Do lekkich ćwiczeń można wrócić już miesiąc po porodzie fizjologicznym i sześć tygodni po cesarskim cięciu. Ale uwaga! Zawsze należy się najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym, który sprawdzi stan mięśni brzucha i wyda ostateczną zgodę na podjęcie lekkiej aktywności fizycznej. W wielu fitness klubach są prowadzone specjalne zajęcia dla młodych mam, uwzględniające specyfikę okresu po narodzinach dziecka. Spotkania te są często organizowane w taki sposób, aby mogły w nich uczestniczyć mamy z niemowlakami, które mogą być karmione podczas przerw. Dodatkowym atutem takich zajęć jest obecność innych kobiet tuż po porodzie, można więc porównać doświadczenia i liczyć na wsparcie w tym niełatwym okresie.
Dieta świeżo upieczonej mamy, jeśli karmi piersią, musi być lekkostrawna. Trzeba unikać potraw tłustych, smażonych, wzdymających i uczulających. W tym czasie nie powinno się wprowadzać restrykcyjnego, typowo odchudzającego menu ubogo- energetycznego, ale gdy będziemy przestrzegać wskazań dietetycznych dla matek karmiących, na pewno odbije się to z korzyścią na naszej formie i zdrowiu. Bo to, co dobre dla dziecka, na pewno będzie dobre również dla kobiety.
Z kolei specjalne kosmetyki, przeznaczone dla młodych mam, pomogą przywrócić jędrność skórze, która po porodzie również potrzebuje nieco czasu na regenerację.