Sposoby na redukcję tkanki tłuszczowej

Większość ludzi ma za sobą choć jeden epizod z odchudzaniem się, lub właśnie jest w trakcie tego procesu. Niewielu jest szczęśliwców, których natura obdarzyła tak niezawodnym metabolizmem, że folgując sobie bez końca, mogą się cieszyć szczupłą sylwetką i doskonałym zdrowiem. W walce z otyłością jest kilka sposobów na redukcję tkanki tłuszczowej, jednak ich wybór zależy nie tyle od nas samych, ile od stopnia zaawansowania problemu.
Dieta to podstawa. Najważniejsze w tej kwestii jest ograniczenie spożycia cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. Zastąpienie ich świeżymi warzywami przyspieszy metabolizm, zaspokoi uczucie głodu i wzbogaci nasze menu o bezcenne witaminy.
Kolejna zasada przy odchudzaniu się to podjęcie aktywności fizycznej. Jeśli dotąd nie ćwiczyliśmy, dobrze jest zacząć od najprostszych form ruchu, na przykład pilatesu lub nieskomplikowanych asan jogi. Rozciągną nasze mięsnie i przygotują stawy do podjęcia intensywniejszych ćwiczeń. Jeśli natomiast jesteśmy z aktywnością fizyczną za pan brat, a chcemy co nieco zrzucić, wówczas trzeba zainteresować się treningami intensywnie spalającymi tkankę tłuszczową. Do takich form należą na przykład wszelkie odmiany ćwiczeń aerobowych, na przykład jazda na rowerze, bieganie lub pływanie. Ten rodzaj ćwiczeń obejmuje też formy, które proponują nam fitness kluby lub które możemy wykonywać na siłowni. Trzeba jednak pamiętać, że osoby z dużą nadwagą przed podjęciem takiej aktywności powinny najpierw trochę schudnąć, gdyż w ich przypadku zbyt pochopne rzucenie się w wir intensywnych ćwiczeń, może poskutkować uszkodzeniem stawów lub kręgosłupa.
Jeżeli spróbowaliśmy powyższych sposobów na zredukowanie tkanki tłuszczowej i nadal walczymy z nadwagą, wówczas można wspomóc się suplementami lub –po konsultacji z lekarzem – rozpocząć leczenie farmakologiczne. Trzeba jednak zastrzec, że to rozwiązanie stanowi ostateczność i jest wskazane dla osób, które z jakichś przyczyn nie są wstanie schudnąć samodzielnie, a ich nadwadze towarzyszą związane z nią schorzenia.